Skip to content

Ostatnie wpisy

  • Plakat dla dzieci jako subtelna dekoracja czy motyw przewodni pokoju? Podpowiadamy!
  • Dlaczego dziecko ciągle choruje? Jakie są choroby w przedszkolu?
  • Płacz dziecka jako sposób komunikacji z nami
  • Jak stymulować rozwój 2-latka?

Most Used Categories

  • Zdrowie (2)
  • Wychowanie (2)
Skip to content

kotpiekarz.pl

Subscribe
  • Strona główna
  • Wychowanie
  • Zdrowie
  • Home
  • Wychowanie
  • Płacz dziecka jako sposób komunikacji z nami
powody płaczu niemowląt

Płacz dziecka jako sposób komunikacji z nami

Anastazja2022-10-312022-10-31

Niekiedy rodzicom wydaje się, że dziecko płacze bez powodu. Jednak w rzeczywistości niemowlęta oraz noworodki wykorzystują płacz, aby w ten sposób komunikować się ze swoimi rodzicami. Płacz pozwala wyrazić niezaspokojone potrzeby dziecka. Jest to zatem komunikat dla rodziców, że dziecku czegoś brakuje lub coś nie odpowiada, przeszkadza. Bardzo często wynikać to może z głodu, zmęczenia, nieodpowiedniej temperatury, głośnego otoczenia lub dyskomfortu, między innymi bólu. Dlatego nie należy myśleć, że niemowlę płacze bez powodu. Silny płacz wynikać może również z potrzeby bliskości, która jest tak bardzo ważna dla dzieci i niemowląt. Ponadto płacz jest istotnym komunikatem, który powinien prowadzić do reakcji rodziców. Dziecko wykorzystując płacz może pokazać dorosłym, że potrzebuje czegoś, lub po prostu prosi o pomoc. Najmłodsi nie znają jeszcze werbalnego sposobu wyrażania potrzeb, tym samym nie są w stanie słowami określić jakie są ich oczekiwania. Dlatego płacz jest wskazaną oraz w pełni normalną formą, jaką dziecko porozumiewa się z rodzicami. Może to powodować w rodzicach dyskomfort, zwłaszcza głośny i przeraźliwy płacz. Jednak musi to być impulsem do podjęcia odpowiednich działań i uspokojenia dziecka.

Dlaczego niemowlę płacze? – najczęstsze powody

Istnieją różne powody płaczu niemowląt. Najczęściej jednak nagły płacz niemowlaka w nocy wynikać może z głodu, zbyt niskiej lub wysokiej temperatury otoczenia. Dzieci płaczą także kiedy chce im się pić, kiedy dookoła jest zbyt głośno, a także w sytuacji, kiedy są śpiące lub zmęczone. Płacz dziecka wskazywać może także na dolegliwości bólowe, na przykład kolki lub ząbkowanie. Dziecko może okazywać płaczem również dyskomfort związany z brudną pieluszką lub niewygodnym ubraniem.

Co dzieci mogą chcieć nam przekazać poprzez swój płacz?

Wielu rodziców zastanawia się dlaczego niemowlę płacze. Najmłodsi w ten sposób pragną przekazać rodzicom proste komunikaty. Może być to na przykład tęsknota za rodzicem, pragnienie bliskości, ale także okazanie lęku i strachu. Bardzo często płacz dziecka może być spowodowany sytuacją, w której nie czuje się on bezpieczny. Dzieci mogą okazywać płacz również w sytuacji, kiedy nie są zadowolone z zabawy, którą wymyślili dorośli, lub też pragną zostać sami. Istnieje zatem bardzo wiele komunikatów, które przesyłać mogą dzieci. Najczęściej jest to jednak: tęsknię za tobą, boję się, przytul mnie, jestem zmęczony, jestem głodny, boli mnie.

Jak uspokoić niemowlę podczas płaczu?

Histeryczny płacz dziecka po przebudzeniu może być niepokojącym sygnałem dla rodziców. Niezwykle ważne jest, aby podejmować próby uspokojenia niemowlęcia lub noworodka. Należy otoczyć go wówczas miłością, bliskością, a także zapewnić poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Bardzo dobrze sprawdza się otulanie dziecka. Zwłaszcza niemowlęta i noworodki potrzebują bliskości i przytulania. Wynika to między innymi z faktu, że przez 9 miesięcy życia płodowego dziecko otoczone było ciasnotą oraz bliskością matki. Natomiast po narodzinach otoczenie znacząco się zmienia, tym samym maluch musi przyzwyczajać się do nowych realiów. Dzieci są wówczas bardzo wrażliwe na głosy, hałasy, dźwięki, a jednocześnie pragną bliskości rodziców, aby poczuć się bezpiecznie. Dlatego tulenie w ramionach dziecka to najlepszy sposób na uspokojenie malca, a także przekazanie na swojej bliskości, miłości oraz bezpieczeństwa. Niemowlę wówczas może poczuć się pewniej. Doskonale sprawdza się także otulanie niemowlęcia wcześniej spowijanego kocykiem lub otulaczem. W ten sposób przypomina się dziecku otoczenie, jakie panowało w brzuszku mamy. Bardzo pomocne jest również kołysanie, które przypomina dziecku okres przebywania w łonie matki. Wówczas dziecko odczuwało kołysanie, kiedy mama siadała, chodziła, wstawała lub wykonywała inne czynności. Tym samym kołysanie jest odzwierciedleniem komfortowych i bezpiecznych warunków z brzucha matki. Wprowadza dziecko w stan bezpieczeństwa i relaksu.

Nawigacja wpisu

Previous: Jak stymulować rozwój 2-latka?
Next: Dlaczego dziecko ciągle choruje? Jakie są choroby w przedszkolu?

Related Posts

jak stymulować rozwój dziecka

Jak stymulować rozwój 2-latka?

2022-10-312022-10-31 Anastazja

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Zdrowie

Plakat dla dzieci jako subtelna dekoracja czy motyw przewodni pokoju? Podpowiadamy!

Anastazjagru 6, 20224 min read
dummy-img
Read More
Zdrowie

Dlaczego dziecko ciągle choruje? Jakie są choroby w przedszkolu?

Anastazjapaź 31, 20224 min read
Dlaczego dziecko ciągle choruje? Jakie są choroby w przedszkolu?
Read More
Wychowanie

Płacz dziecka jako sposób komunikacji z nami

Anastazjapaź 31, 20224 min read
Płacz dziecka jako sposób komunikacji z nami
Read More
Wychowanie

Jak stymulować rozwój 2-latka?

Anastazjapaź 31, 20224 min read
Jak stymulować rozwój 2-latka?
Read More
Copyright All Rights Reserved | Theme: BlockWP by Candid Themes.