Drugi rok życia dziecka to okres intensywnego rozwoju, choć zmiany nie zachodzą już tak gwałtownie jak w pierwszym roku życia. Maluch głównie uczy się lepiej poruszać i mówić. Nabiera pewności siebie i samodzielności, lecz nadal potrzebuje w sporym zakresie wsparcia. Jak stymulować rozwój 2-latka we właściwy sposób?
Rodzaje stymulacji dla twojego 2-latka
Podczas pierwszej połowy drugiego roku życia dziecko doskonali umiejętność chodzenia. Gdy już ją opanuje, zaczyna ćwiczyć bieganie, chodzenie do tyłu i wchodzenie po schodach. Warto zadbać o bezpieczeństwo malucha i zapewnić mu liczne zabawy ruchowe dla 2-latka oraz te z piłką. Drugi rok życia to też okres doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej. By wesprzeć rozwój współpracy ręka-oko, warto stosować zabawy manipulacyjne. W tym czasie pamięć dziecka dopiero się kształtuje, dlatego dobrze jest wspomóc proces poprzez chowanie zabawek, śpiewanie wspólnie piosenek i recytowanie wierszyków. Należy dbać też o wzbogacanie słownictwa malucha ze względu na intensywny rozwój mowy.
Gry i zajęcia stymulujące 2-latka
Odpowiedź na pytanie, jakie zabawy dla 2-latka będą odpowiednie, brzmi – takie, które nie będą dla niego zbyt trudne i wspomogą rozwój na wielu płaszczyznach. Zabawy ruchowe wspierają umiejętności motoryczne. Najlepiej sprawdzą się te wymagające biegania. Warto stworzyć domowy tor przeszkód dla rocznego dziecka z wykorzystaniem mebli i innych przedmiotów. Dzięki temu pociecha nabierze pewności w chodzeniu, rozwinie pamięć i logiczne myślenie.
Warto stosować też zabawy ruchowe przy muzyce. Maluch chętnie porusza się w rytm piosenek, co wspomaga nie tylko jego rozwój, ale też zabija nudę. Klaskanie i podskakiwanie podczas słuchania muzyki sprawia więcej frajdy niż wykonywanie tych czynności w ciszy.
Koordynację wzrokowo-ruchową wspomogą zabawy plastyczne i manipulacyjne. Można wykorzystać piłki, guziki, koraliki, miseczki, farbki, kredki czy plastelinę. Należy przy tym pilnować dziecka, by nie włożyło drobnych przedmiotów do buzi.
Warto wdrożyć też różnorodne zabawy edukacyjne. W tym celu można użyć przeznaczonych do tego zabawek, które sprawią dziecku nie tylko radość, ale też zadbają o jego rozwój na wielu płaszczyznach.
Ćwiczenia, które stymulują maluchy
W przypadku małych dzieci mieszkanie stanowi najlepszy plac zabaw. Oprócz wspomnianych aktywności warto pozwalać maluchowi odbijać i łapać piłkę. Na początku może to sprawiać wiele trudności, dlatego każda próba samodzielności powinna kończyć się pochwałą. Nadmiar energii rozładuje popularna gra w berka lub w klasy. W drugim roku życia wyobraźnia przestrzenna jest już na tyle wykształcona, że dziecko interesuje się zabawami polegającymi na konstruowaniu. To więc odpowiedni czas na zakup zestawu klocków. Na początku układaniu ich może towarzyszyć irytacja, lecz jest to etap przejściowy. Z czasem dziecko będzie starało się tworzyć coraz bardziej skomplikowane konstrukcje. Ta zabawa rozwija wiele umiejętności – sprawność manualną, kreatywność, pobudza wyobraźnię i koordynację wzrokową. Świetną rozrywkę, a jednocześnie trening pamięci, spostrzegawczości i koncentracji stanowi chowanie przedmiotów, których nazwę wcześniej wypowiesz i proszenie malucha o ich znalezienie. Można też wypowiadać nazwę koloru i poprosić o poszukanie rzeczy w tej barwie.
Najlepsze zabawki do stymulacji 2-latka
Rozwój 2-latka warto wesprzeć dostępnymi w sklepach zabawkami. Wybierając wyżej wspomniane klocki można zdecydować się np. na zestaw do budowania piramidy lub sensoryczne kule. Dobrze jest zaopatrzyć się też w książeczki dla najmłodszych, w tym te z naklejkami. Zabawki edukacyjne i gry zręcznościowe dostarczą rozrywki i pobudzą do rozwoju. Warto wybrać np. klasyczne puzzle, które uczą cierpliwości i spostrzegawczości. W przypadku dwulatków sprawdzą się te dźwiękowe lub magnetyczne. Praktyczne narzędzie do nauki słownictwa stanowią memory, które umilą wspólne spędzanie czasu. Można w nie grać w dowolnym miejscu i zabrać ze sobą w podróż.